Zapraszamy 13 maja 2019r na Spotkanie w ramach projektu „Ja + Europa = Wolność ” !!!

Spotkanie w ramach projektu „Ja + Europa = Wolność „
Opolskie EDUKO w 15 lecie obecności Województwa Opolskiego w Unii Europejskiej” – Bardzo Młoda Kultura

Spotkanie składa się z dwóch elementów :

– 17.00 film: „Słodki koniec dnia”
– 18.30 warsztaty „Mindfulness” – prowadzący Gilles Chamboraire

Film jest pretekstem do refleksji o wolności własnej i państwowej, do spojrzenia na siebie i swe uczucia, szczególnie w momentach ekstremalnych, wśród ludzi, których nie rozumiemy, których nie akceptujemy.

„Słodki koniec dnia”

Miejscem akcji filmu jest etruskie miasto Volterra. Wszyscy się tu znają i szanują. Na niewielkim wzgórzu stoi dom Marii (Krystyna Janda) – polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla, autorytetu moralnego. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, jednak zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymuje szokującą wiadomość o tragicznym wydarzeniu. Pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Od tego momentu bohaterka będzie doświadczać dotkliwych konsekwencji swojego wystąpienia.

Warsztaty „Mindfulness”

Mindfulness (Uważność ) -Czym jest ?
Uważność oznacza utrzymywanie świadomości momentów po chwili naszych myśli, uczuć, doznań cielesnych i otaczającego środowiska poprzez delikatną, pielęgnującą soczewkę.

Uważność obejmuje również akceptację, co oznacza, że ​​zwracamy uwagę na nasze myśli i uczucia bez osądzania ich – na przykład, nie wierząc, że istnieje „właściwy” lub „zły” sposób myślenia lub odczuwania w danym momencie. Kiedy praktykujemy uważność, nasze myśli dostrajają się raczej do tego, co odczuwamy w chwili obecnej, niż do odświeżania przeszłości lub wyobrażania sobie przyszłości.
Chociaż ma swoje korzenie w buddyjskiej medytacji, świecka praktyka uważności weszła do amerykańskiego głównego nurtu w ostatnich latach, częściowo dzięki pracy Jona Kabata-Zinna i jego programu opartego na uważności na stresie (MBSR), który uruchomił na University of Massachusetts Medical School w 1979 roku. Od tego czasu tysiące badań udokumentowało korzyści fizyczne i psychiczne wynikające z uważności w ogóle, a MBSR w szczególności, inspirując niezliczone programy przystosowania modelu MBSR dla szkół, więzień, szpitali, ośrodków dla weteranów, i poza nią.

Bilety na seans wg cennika !!!
Warsztaty bezpłatne ( mogą w nich uczestniczyć także osoby, które widziały film w innym terminie)