„ETNOPOLSKA 2021”

W Centrum Aktywności Lokalnej w Kluczborku ( kino Bajka) w miesiącach czerwiec/maj  trwał cykl twórczych warsztatów  pn. „W poszukiwaniu kwiatu paproci – tradycje i zwyczaje ludowe”.
Projekt był współfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum KulturyEtnoPolska 2021”.
Podczas  zajęć,   wszyscy – dorośli, dzieci, całe rodziny,  tworzyli etno biżuterie z miedzi, kosze, wianki wiklinowe, naczynia i akcesoria gliniane, kwietniki i zdobienia z makramowe. 
Punktem kulminacyjnym projektu była Noc Świętojańska, spotkanie – zabawa  łączące w sobie zarówno elementy obrzędów słowiańskich, jak i rodzimego folkloru.
W ostatnim dniu warsztatów 19.06 zostały zaprezentowane prace, powstałe w czasie warsztatów oraz te stworzone w trackie spotkania. W gospodarstwie agroturystycznym „ Stodoła” w Bogdańczowicach na wszystkich uczestników czekało ognisko, regionalne potrawy do skosztowania, plenerowy wypał naczyń glinianych muzyka w wykonaniu polskiego zespołu folklorystycznego Kapela Brodów oraz pokaz tańca. Każdy mógł poczuć się jak podczas prawdziwych tradycyjnych, niestety szybko zapomnianych, słowiańskich obrzędów Nocy Świętojańskiej. Elementem kończącym magiczną noc był zaplanowany spektakl Ognia i Wody.

 

Skip to content