„ETNOPOLSKA 2021”

W Centrum Aktywności Lokalnej w Kluczborku ( kino Bajka) w miesiącach czerwiec/maj  trwa cykl twórczych warsztatów  pn. „W poszukiwaniu kwiatu paproci – tradycje i zwyczaje ludowe”.
Projekt współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum KulturyEtnoPolska 2021”.
Podczas  zajęć,  w których mogą wziąć udział wszyscy – dorośli, dzieci, całe rodziny,  tworzona będzie etno biżuteria z miedzi, kosze, wianki wiklinowe, naczynia i akcesoria gliniane, kwietniki i zdobienia z makramowe. Zapomniane działania rękodzielnicze w technikach, stanowiących dziś zjawiska unikatowe (trawienie miedzi, sitodruk, wypalania naczyń glinianych, wikliniarstwo), będą kultywowaniem tradycyjnych, codziennych czynności oraz stanowią pretekst dla popularyzacji wiedzy o zwyczajach i obyczajach naszego regionu.
Punktem kulminacyjnym projektu będzie Noc Świętojańska, spotkanie – zabawa  łączące w sobie zarówno elementy obrzędów słowiańskich, jak i rodzimego folkloru. W ostatnim dniu warsztatów 19.06 zostaną zaprezentowane prace, powstałe w czasie warsztatów oraz te stworzone w trackie spotkania.
W gospodarstwie agroturystycznym „ Stodoła” w Bogdańczowicach na wszystkich uczestników będzie czekało ognisko, regionalne potrawy do skosztowania, plenerowy wypał naczyń glinianych muzyka w wykonaniu polskiego zespołu folklorystycznego Kapela Brodów oraz pokaz tańca. Będzie można wziąć udział w konkursach, zabawach,
a nawet starodawnych wróżbach. Każdy będzie mógł poczuć się jak podczas prawdziwych tradycyjnych, niestety szybko zapomnianych, słowiańskich obrzędów Nocy Świętojańskiej. Elementem kończącym magiczną noc jest zaplanowany spektakl Ognia i Wody.
Dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej w Kluczborku serdecznie zaprasza do uczestnictwa w kolejnych warsztatach, które odbędą się:
  1. 22.05.2021 godz. 10.00 – 13.00 – warsztaty z trawienia miedzi oraz tworzenia etno biżuteria – w Kinie Bajka
  2. 27.05.2021 godz. 17.00 – 19.00 – warsztaty z plecenia makramy – w Kinie Bajka
  3. 05.06.2021 godz. 10.00 – 13.00 – warsztaty z tworzenia oraz wypalania wyrobów ceramicznych – w Kinie Bajka
  4. 08.06.2021 godz. 17.00 – 19.00 – warsztaty z tworzenia oraz wypalania wyrobów ceramicznych – w Kinie Bajka
  5. 19.06.2021 godz. 17.00 – obrzędy Nocy Świętojańskiej – w Stajni Dera w Bogdańczowicach
Skip to content